Co to są szalunki stropowe?
Szalunki stropowe służą do podtrzymywania stropów żelbetowych. To system odpowiedniej nośności podpór stalowych, dźwigarów drewnianych, stolików, paneli aluminiowych, sklejki wraz z towarzyszącą armaturą w postaci głowic, stojaków trójnożnych, głowic opadowych oraz odpowiednich systemów bezpieczeństwa zapewniających ochronę przed upadkiem ze stropu. Odeskowanie tradycyjną metodą przy zachowaniu wymaganej dokładności jest bardzo czasochłonne, co w połączeniu z brakiem możliwości ponownego wykorzystania desek znacznie podwyższa koszty inwestycji, dlatego nowoczesne systemy szalownia wypierają skutecznie ten sposób szalowania.
Modułowa budowa systemów szalunkowych pozwala na ich dostosowanie do specyfiki właściwie każdej konstrukcji, a system regulowanych podpór umożliwia szybki montaż i demontaż bez ryzyka uszkodzenia szalunków i stropu. Dodatkowo każdy element musi być wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i przed wprowadzeniem poddawany jest badaniom i testom pod względem wytrzymałościowym i przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Szalunki systemowe stropowe – dźwigarkowe
. W skład kompletnego zestawu szalunku stropowego wchodzą m.in.:
- płyty trójwarstwowe o wymiarach 500x1500mm, 500x2000mm lub 500x2500mm i grubości 21mm, lub sklejki z różnego gatunku drewna o wymiarach 250 na 125 centymetrów i grubości 21 lub 27mm wykończone w sposób zapewniający gładką powierzchnię betonu zwykle zabezpieczone wodoodpornym filmem.
- podpory stalowe stosowane jako tymczasowe pionowe podparcie, przeznaczone do przenoszenia obciążeń o różnych wartościach. Podpory występują w różnych klasach (EN-1065) lub normach krajowych a także zakładowych.
- dźwigary H-20, H-16 to drewniane dźwigary dostępne w różnych długościach, przeważnie od 1,45m do 5,90 m. Cechują się stosunkowo niską masą (do 5 kilogramów na metr bieżący) i dużą wytrzymałością. Dźwigary są podstawowym elementem kompletnych konstrukcji szalunkowych
- dźwigary drewniane kratowe GT-24 lub R-24 do przenoszenia większych obciążeń.
- głowice prętowe lub kątownikowe chroniące przed zsuwaniem się dźwigarów z podpór stalowych.
- stojaki trójnożne ułatwiające montaż kolejno ustawianych podpór poprzez ich stabilizację;
- palety transportowe, stojaki na podpory umożliwiające wygodne i bezpieczne przewożenie oraz składowanie wszystkich elementów systemu na placu budowy.
- Zamki podciągu i dźwigarki zamka podciągu , czyli elementy służące do szalowania podciągów.
Szalunki systemowe – panelowe
Oprócz szalunków dźwigarkowych co raz bardziej zyskują na popularności szalunki panelowe wymuszające rozstawienie podpór i praktycznie gotowe do montażu przez dwie osoby na budowie.