Co to są szalunki stropowe?

Szalunki stropowe służą do podtrzymywania stropów żelbetowych. To system odpowiedniej nośności podpór stalowych, dźwigarów drewnianych, stolików, paneli aluminiowych, sklejki wraz z towarzyszącą armaturą w postaci głowic, stojaków trójnożnych, głowic opadowych oraz odpowiednich systemów bezpieczeństwa zapewniających ochronę przed upadkiem ze stropu. Odeskowanie tradycyjną metodą przy zachowaniu wymaganej dokładności jest bardzo czasochłonne, co w połączeniu z brakiem możliwości ponownego wykorzystania desek znacznie podwyższa koszty inwestycji, dlatego nowoczesne systemy szalownia wypierają skutecznie ten sposób szalowania.

Modułowa budowa systemów szalunkowych pozwala na ich dostosowanie do specyfiki właściwie każdej konstrukcji, a system regulowanych podpór umożliwia szybki montaż i demontaż bez ryzyka uszkodzenia szalunków i stropu. Dodatkowo każdy element musi być wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i przed wprowadzeniem poddawany jest badaniom i testom pod względem wytrzymałościowym i przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Szalunki systemowe stropowe – dźwigarkowe

. W skład kompletnego zestawu szalunku stropowego wchodzą m.in.:

Szalunki systemowe – panelowe

Oprócz szalunków dźwigarkowych co raz bardziej zyskują na popularności szalunki panelowe wymuszające rozstawienie podpór i praktycznie gotowe do montażu przez dwie osoby na budowie.